GRODZISKO W SOPOCIE

0
374
Grodzisko Sopot atrakcje turystyczne
Źródło: www.wikipedia.pl

Grodzisko inaczej zwane „Górą Zamkową” lub „Patelnią” mieści się przy ulicy Haffnera 63 i stanowi najstarszy zabytek w całym Sopocie.

Grodzisko jest pozostałością po osadzie obronnej z okresu VIII-X w. Położenie obiektu na wzgórzu, oraz ciężka dostępność oddaje funkcjonalność obronną tego miejsca. Na obszarze Pomorza był jednym z najtrudniejszych do zdobycia grodów, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom i siejąc postrach wśród wrogów.

Grodzisko w Sopocie historia sopotu
Źródło: https://archeologia.pl/archeologia_oddzialy/grodzisko-w-sopocie/

Na terenie dawnego grodu postanowiono rozpocząć działalność skansenu o charakterze archeologicznym, który stał się też oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Obiekt znajduje się na niewielkim, zalesionym wzniesieniu, leżącym w odległości około 400 m od morza. Na szczycie góry, gospodarując majdan o wymiarach 46 x 49,5 m odtworzona została infrastruktura grodu – chaty, bramę i palisady, zwracając szczególną uwagę na to, by powstały w tych samych miejscach co setki lat temu. Ze szczytu wzniesienia możemy zobaczyć malowniczy krajobraz, który stanowi połączenie elementów przyrodniczych i zabytkowych, dobrze komponujących się z oddaloną zabudową miejską.

U stóp Grodziska umieszczono pawilon wystawienniczy. Dostępna jest tam wystawa, powstała dzięki przedmiotom pozyskanym w trakcie przeprowadzonych tu badań. Tkwi w nich prawdziwa historia tego miejsca. Są to między innym kontakty handlowe na ogromną skalę. Przykładem mogą być znalezione szklane paciorki, które tworzone były jedynie na terenie Bizancjum, w Nadrenii, za które mieszkańcy Grodu w Sopocie prawdopodobnie oferowali ozdoby bursztynowe, powstałe w tutejszych warsztatach.

Atrakcje turystyczne Sopot Grodzisko
Źródło: https://archeologia.pl/archeologia_oddzialy/grodzisko-w-sopocie/

Oprócz skansenu powstałego na pozostałościach osady, dużym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych cieszy się zagroda dla kóz. Dzięki wydarzeniom takim jak: pikniki, pokazy dawnych rzemiosł, festyny warsztaty, zarówno dzieci jak i dorośli znajdą w tym miejscu coś dla siebie, spędzając czas w uczący i aktywny sposób. Podczas roku szkolnego istnieje możliwość uczestnictwa w „żywej lekcji historii”, z czego często korzystają pobliskie szkoły. Poza udziałem w zajęciach dydaktycznych można też zorganizować tu urodziny lub różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj