TRÓJMIEJSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Trójmiejski Park Krajobrazowy to stosunkowo nowa propozycja przygotowana zarówno z myślą o turystach, jak i samych mieszkańcach województwa pomorskiego. Decyzja o jego założeniu zapadła w maju 1979 roku, w kolejnych latach podejmowano zaś uchwały dotyczące drobnych korekt powierzchni terenów znajdujących się pod szczególną ochroną. Sam park w blisko 90% składa się z terenów leśnych, choć na jego terenie znaleźć można również enklawy rolnicze (wsi Gniewowo, Zbychowo, Nowy Dwór Wejherowski, Reszki i Bieszkowice), a nawet tereny przynależące administracyjnie do Gdyni, Gdańska oraz Sopotu.

Jezioro Krypko trójmiejski park krajobrazowy Sopot
Jezioro Krypko w rezerwacie „Pełcznica”, źródło: www.tpkgdansk.pl, autor: Dariusz Ożarowski

Wizyta w parku krajobrazowym zalecana jest przede wszystkim miłośnikom lasu i toczącego się w nim życia. Wśród drzew najpopularniejsza jest tu sosna zwyczajna, na gości czekają jednak również ciekawe okazy buku zwyczajnego, brzozy, dębu, olszy czarnej oraz topoli. Zdecydowana większość gatunków podziwianej tu flory jest dość typowa dla tych okolic. Wśród blisko 850 przykładów różnego rodzaju drzew i roślin można jednak wyróżnić aż 49 gatunków podlegających ścisłej i 17 podlegających cząstkowej ochronie. Tutejsza flora nie jest zresztą jedyną atrakcją Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Jego siłą jest również fauna, uważny obserwator może więc podczas swoich wycieczek wypatrzyć między innymi: dziki, sarny, jelenie szlachetne i łosie. Nie brakuje tu jednak również mniejszych zwierząt. Są one niezwykle płochliwe i rzadko ujawniają się gościom odwiedzającym las, przy odrobinie szczęścia można jednak dostrzec zarówno zająca szaraka, jak i lisa albo wiewiórkę.

Trójmiejski park krajobrazowy Sopot
Grąd w rezerwacie „Kacze łęgi”, Źródło: www.tpkgdansk.pl, autor: Dariusz Ożarowski

Trójmiejski Park Krajobrazowy stanowi również wyzwanie dla miłośników turystyki pieszej. Przez jego teren przebiega obecnie aż siedem znakowanych szlaków turystycznych, warto przy tym zauważyć, że niektóre z nich wymagają naprawdę dobrej kondycji. Park krajobrazowy nie rozczarowuje również miłośników miejsc nietuzinkowych.

Najciekawszym z nich wydaje się Kalwaria Wejherowska ufundowana jeszcze w siedemnastym wieku przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, będącego jednocześnie założycielem Wejherowa, nie lada atrakcją jest jednak również liczący sobie blisko trzysta pięćdziesiąt lat dąb szypułkowy znajdujący się w Dolinie Samborowo i nazywany przez lokalnych mieszkańców Grubym Dębem ze względu na swój imponujący rozmiar.