NAJWAŻNIEJSZE CYKLICZNE IMPREZY

Sopot jest zadziwiającym miejscem. Od 1798 roku, w którym hrabia Sierakowski zbudował tam pierwsze letnisko, miasto nieustannie się rozwija. Turystów przyciąga nie tylko malownicza plaża i najdłuższe w Europie molo. W tym, najmniejszym w naszym kraju mieście na prawach powiatu życie płynie barwnie, niczym w światowych metropoliach. Kalendarz cyklicznych imprez, które odbywają się w Sopocie jest niezwykle bogaty.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIOSENKI

Sopot Festival – Międzynarodowy Festiwal Piosenki jest jednym z najsłynniejszych wydarzeń muzycznych tego miasta. Pomysłodawcą festiwalu był Władysław Szpilman, a pierwsze edycje odbywały się w hali Gdańskiej Stoczni i dopiero później przeniesiono występy DO OPERY LEŚNEJPrzez tę estradę przewinęli się najwybitniejsi artyści, pochodzący z tej strony żelaznej kurtyny. Socjalistyczny świat bez Karela Gotta, Ałły Pugaczowej, Drupiego czy Heleny Vondraczkowej byłby dużo bardziej ponury.

Do dzisiaj sierpniowy festiwal cieszy się ogromnym powodzeniem publiczności, która w znacznej mierze przyjeżdża do Trójmiasta specjalnie dla tego wydarzenia. Popularność sopockiego festiwalu próbowali wykorzystać też inni organizatorzy. Pierwszy program Telewizji Polskiej wystartował z Festiwalem Jedynki, dwójka wspólnie z Radiem Eska promowali własny Sopot Hit Festiwal. Jednak popularność starego i dobrego sopockiego festiwalu wydaje się być wieczna. Zwłaszcza, jeśli impreza odbywa się w wyremontowanej Operze Leśnej.

SOPOT TOPTRENDY

Inną, znaną imprezą muzyczną, która na stałe weszła do sopockiego kalendarza kulturalnego, jest organizowany przez telewizję Polsat Sopot TOPTrendy Festival. Zgodnie z niektórymi szacunkami jest to obecnie najpopularniejsze sopockie wydarzenie muzyczne. Festiwal składa się z trzech zasadniczych części. Koncert TOP przedstawia dziesięciu najpopularniejszych polskich artystów. O poszczególnych miejscach decyduje jedno, obiektywne kryterium – liczba sprzedanych płyt.

Koncert Trendy poświęcony jest dobrze zapowiadającym się artystom młodego pokolenia. Zwycięzca, który otrzymuje pakiet promocyjny od telewizji i medialnych partnerów, wyłaniany jest w telewizyjnym plebiscycie, podczas głosowania za pomocą SMS-ów. Trzecią częścią festiwalu jest Kabareton, który ściąga na widownię i przed telewizory tłumy widzów spragnionych dobrego humoru.

MOLO JAZZ FESTIWAL

Wielu miłośników gromadzi każdego roku Sopot Molo Jazz Festiwal, będący jedną z najważniejszych imprez jazzowych w Polsce. Na pierwszy festiwal, zorganizowany w 1956 roku, przyjechało do miasta NA SOPOCKIE MOLO ponad 50 tysięcy ludzi. Do dzisiaj żadne jazzowe wydarzenie nie pobiło tego rekordu. Dzięki jazzowi Sopot był przez wiele lat oknem na świat, dzięki któremu do naszego kraju przenikało wiele istotnych idei, nie tylko kulturalnych. Sopocki festiwal jazzowy ma swoich wiernych fanów, którzy na początku zawsze znajdują czas na odwiedzenie tego magicznego festiwalu.

MUZYKA POWAŻNA I CHÓR

Wśród sopockich festiwali muzycznych jest jeszcze jedna perełka, która pomimo tego, że zainaugurowano ją dopiero w 2005 roku, to zdobyła sobie całkiem pokaźną grupę odbiorców. Chodzi o odbywający się w maju Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat Sopot. Impreza ma być platformą, poświęconą prezentacji tego, co jest kulturalną zdobyczą różnych narodów. Ma służyć poznawaniu dokonań innych oraz umożliwiać ścieranie się rozmaitych praktyk, trendów oraz koncepcji artystycznych w śpiewie. Do miłośników muzyki poważnej skierowane jest kolejne, warte wspomnienia wydarzenie. Sierpniowy Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych uznawany jest za jedno z najważniejszych, pomorskich spotkań muzycznych. To naprawdę wysokie aspiracje, wysoka kultura, wysoki poziom.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY

Istotnym wydarzeniem kulturalnym jest Sopot Film Festival. Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbywa się od 2001 roku i już zdobył sobie niemałe uznanie wśród miłośników kina. Pierwsze edycje związane były ściśle z filmami krótkometrażowymi. Festiwal skupiał się na formach nowoczesnych, eksperymentalnych.

Od kilku lat organizatorzy rozszerzyli formułę również na filmy pełnometrażowe. Sopocki festiwal filmowy jest jedynym w naszym kraju przeglądem twórczości filmowej, związanej z science-fiction, horrorem i fantasy. Impreza jest żywa, dynamiczna i stale się rozwija. Statuetka Parasolnika, którą otrzymują laureaci, ma dla filmowych twórców coraz większą wartość.

ŚWIĘTO MONCIAKA

Każdy z opisanych wyżej festiwali kierowany jest do innych grup odbiorców, każdy ma swoich fanów i miłośników. Jest jednak w Sopocie wydarzenie, które na kilka dni zmienia całe miasto. Święto Monciaka jest nieporównywalnym z niczym wydarzeniem, na które składa się kilkadziesiąt imprez. Na początku czerwca ULICA BOHATERÓW MONTE CASSINO staje się ulicą artystów, którzy przejmują z rąk prezydenta klucz do miasta. Święto jest festiwalem wydarzeń, spotkań i prezentacji, dzięki którym jedna z najsłynniejszych ulic Polski staje się na chwilę kulturalnym centrum kraju.

Na zakończenie krótkiego przeglądu cyklicznych wydarzeń Sopotu można zacytować Agnieszkę Osiecką, która powiedziała kiedyś, że jest on miastem skrojonym na ludzką miarę. Przyglądając się różnym propozycjom festiwalowym, można pozazdrościć determinacji w poszukiwaniu pomysłów kulturalnych i rozrywkowych, które wspierają Sopot w budowaniu swojej własnej pozycji. Tworzona jest w ten sposób przestrzeń do przeżywania kultury na różnych płaszczyznach.