NA DESKACH OPERY LEŚNEJ

Opera Leśna to obiekt, który jest bezpośrednio utożsamiany z Sopotem i jest jedną z głównych wizytówek tego miasta. Opera Leśna uchodzi za jedną z najlepszych scen w Europie, o doskonałej akustyce i wyjątkowej atmosferze. Opera ta już od ponad stu lat służy jako miejsce licznych festiwali, koncertów i konkursów muzycznych. Uroczyste otwarcie Opery odbyło się 11 sierpnia 1909 roku i tego też dnia odbyło się na jej deskach pierwsze przedstawienie „Obóz nocny w Grenadzie” Conradina Kreutzera.

Opera leśna w Sopocie
Opera leśna w Sopocie, Źródło: Wikipedia, autor: Opera Leśna_materiały promo

W okresie międzywojennym Opera była miejscem słynnych festiwali o wielkim prestiżu, podczas których na deskach Opery, występowali najbardziej znani artyści Europy. W roku 1922 wystawiono tu po raz pierwszy operę „Zygfryd” Ryszarda Wagnera.

Wysoki poziom artystyczny tegoż przedstawienia wzbudził entuzjastyczne recenzje niemieckich krytyków, i od tego czasu co roku odbywały się w tym miejscu wagnerowskie opery oraz dramaty muzyczne na międzynarodową skale. Przedstawienia te przyciągały publiczność wspaniałymi, pełnymi rozmachu dekoracjami oraz wysokim poziomem artystycznym. Klasa i artyzm tego miejsca nie miał sobie wówczas równych i Opera Leśna stała się ulubionym miejscem dla europejskich fanów opery.

Po zakończenie II wojny światowej sopocka opera nadal funkcjonuje, ale jest sława znacznie gaśnie i wykorzystywana jest raczej okazjonalnie. Jej kolejny rozkwit przypada na lata 60-te, kiedy to na deskach opery organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki, który to odbywa się do dnia dzisiejszego i skupia ogromne rzesze fanów zarówno w Sopocie jak i przed monitorami telewizorów. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopocie to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Europie.

Deski Opery gościły z tej okazji największe sławy światowej i polskiej muzyki warto wśród nich wymienić chociażby takie sławy jak Johnny Cash, Whitney Houston, czy Bryan Adams. W 1964 roku Opera Leśna została przykryta dachem, co zabezpieczyło obiekt przed niespodziankami pogodowymi i znacznie poprawił jego akustykę.

Brama wejściowa do Opery Leśnej w Sopocie
Wejście do Opery Leśnej w Sopocie, Źródło: Wikipedia, autor: Thorsten Drewes

W 1997 roku oddano do użytku nowo wybudowaną Salę Koncertową na terenie Opery Leśnej, która mieści ok. 300 osób i regularnie odbywają się w niej koncerty podczas zimy. W ostatnich latach cała Opera została zmodernizowana i rozbudowana. Na widowni zasiąść może jednocześnie 6000 widzów. Opera Leśna jest symbolem Sopotu i słynie z organizacji najważniejszych wydarzeń muzycznych w naszym kraju.