KRZYWY DOM W SOPOCIE

Plaża i morze to największe atrakcje turystyczne Sopotu. Ale nie tylko one przyciągają tu rzesze turystów. Również samo miasto obfituje w różnego rodzaju ciekawe miejsca. W uroczych sopockich uliczkach podziwiać można liczne zabytki, galerie, pomniki, oraz inne ciekawostki. Takim wartym zobaczenia miejscem, choć nie historycznym ani zabytkowym, jest z pewnością Krzywy Domek.

Krzywy Dom w Sopocie
Krzywy Dom w Sopocie, źródło: Wikipedia, autor: Topory

Jak sama nazwa mówi jest to budynek o nieregularnych kształtach, przypominający raczej odbicie tradycyjnego domu w krzywym zwierciadle. Inna nazwa tego innowacyjnego budynku to Pijany Domek, bądź też Falowany Domek. Krzywy Domek powstał w 2003 roku za sprawą dwóch architektów (Jana Szancera oraz Pera Dahlberga) i jest to najczęściej fotografowany budynek w całym Sopocie.

Turyści nie raz wahają się przekroczyć próg tego budynku. Kolorowe, witrażowe wejście sprawia wrażenie jakby po drugiej stronie był inny świat. I choć po przekroczeniu progu tej niecodziennej budowli nie przeniesiemy się w czasie, to w jego wnętrzu poczujemy się jak w innym wymiarze.

W środku mieści się bowiem centrum handlowe, biura i kawiarnie. Krzywy Domek znajduje się przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie i doskonale wkomponowuje się w panującą na tym słynnym deptaku atmosferę, a falista fasada wykończona kamieniem i piaskowcem, wyróżnia się na tle otaczających ją kamieniczek. Do jego wnętrza można dostać się zarówno od strony Monte Cassino jak i ulicy Morskiej.

Krzywy Domek Sopot
Krzywy Domek w Sopocie, źródło: Wikipedia, autor: Topory

Krzywy Domek swoim wyglądem nawiązuje do bajkowych rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga, a także projektów Antonio Gaudiego. Dom zbudowano według projektu studia architektów Szotyńskich. Budynek ten jest jedyny w swoim rodzaju i zawsze robi duże wrażenie na turystach, którzy oglądać go po raz pierwszy.