SOPOCKI DEPTAK

Jednym z ciekawszych miejsc Sopotu jest deptak o zdrobniałej nazwie „Monciak”. Pełna nazwa to Ulica Bohaterów Monte Cassino i jest to najbardziej reprezentacyjna ulica Sopotu, łącząca się bezpośrednio ze słynnym sopockim molo. Kiedyś biegła tędy ponoć dróżka łącząca wieś z osadą rybacką nad brzegiem morza.

Monciak Sopot Bohaterów monte Cassino
Monte Cassino, Sopot źródło: Wikipedia, autor: M.Minderhoud

Dziś ulica ta liczy sobie ponad 600 metrów i według architektów jest idealnym rozwiązaniem urbanistycznym. Obok starych zabytkowych kamienic znajdują się tu puby, bary i restauracje. Powstają też nowe obiekty i inwestycje, które jednak idealnie wkomponowują się w tutejszy klimat, nie zakłócając wyjątkowej atmosfery tego miejsca. Monciak to ulica tętniąca życiem do późnych nocnych godzin. Znajdują się tutaj kawiarnie, sklepy, kluby, oraz kino.

Turyści, a także rodowici mieszkańcy Sopotu chętnie spędzają tu wolny czas. Dla każdego kto po dniu spędzonym na plaży ma ochotę „rozerwać” się gdzieś wieczorem Monciak będzie wręcz idealnym rozwiązaniem, gdyż tutaj nie trudno o dobrą zabawę. Ulica Bohaterów Monte Cassino na początku swego istnienia nazywana była ulicą Morską. Później zmieniono nazwę na ulicę imienia Konstantego Rokossowskiego i dopiero w latach sześćdziesiątych ulica przybrała obecną nazwę.

Monciak Sopot
Sopocki deptak, źródło: wikipedia, autor: DerHexer

Ulica jest zamknięta dla ruchu drogowego i stanowi swoistego rodzaju deptak co pozwala jeszcze mocniej poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Ulica ta zaliczana jest bezpośrednio do zabytków Sopotu i stanowi jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc tego miasta. Jedną z ciekawszych atrakcji znajdujących się wzdłuż Monciaka jest Krzywy Dom nazywany również pijanym. Jest to jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Sopocie i od lat zadziwia swoją bajkową konstrukcją przybywających do Sopotu turystów.